Nervový systém
Centrální nervový systém
Uspořádání této kapitoly se trošku liší od skript a učebnic, které znáte. Jednotlivé kapitoly popisují povrchovou anatomii a rozložení šedé hmoty jednotlivých oddílů CNS. Nejdůležitější struktury šedé hmoty, a že jich není málo, popisujeme se všemi aferentacemi, eferentacemi (tedy i se strukturami bílé hmoty) a všemi možnými detaily.
Bílá hmota CNS bude detailně popsaná v kapitole "nervové dráhy." Naším cílem je propojit Vám anatomii spojů CNS s jejich funkcí, proto se možná bude zdát, že často budete číst o věcech, které se budete učit později na fyziologii (na zkoušku z anatomie podstatnou část znát nemusíte, ale uděláte dojem, když si na něco takového vzpomenete a nepochybně tyto znalosti využijete na fyziologii).
Mícha a topografie páteřního kanálu
Páteřní mícha (medulla spinalis) je extrakraniálně uloženou částí CNS. Probíhá páteřním kanálem a ve svém půběhu z ní odstupuje 31 párů míšních nervů.
Ve středu míchy se nachází dutinka, kterou nazvýváme canalis centralis. V ní proudí mozkomíšní mok.
Mozkový kmen
Mozkový kmen (truncus encephali) je pokračováním páteřní míchy, které je uložené intrakraniálně při clivus ossis occipitalis. Shora na něj nasedá přes mozkové stopky (pendunculi cerebri) diencephalon (střední mozek) a zezadu je spojen mozečkovými stopkami (pedunculi cerebellares) s mozečkem (cerebellum)
Uvnitř kmene se nachází dutina, kterou nazvýváme ventriculus quartus (4. mozková komora), ve které se tvoří a teče mozkomíšní mok.
Střední mozek
Střední mozek (diencephalon) nasedá na mozkový kmen pomocí pedunculi cerebri a zhora na něj nasedá koncový mozek. Jeho hmota obklopuje 3. mozkovou komoru.
Skládá se z pěti částí: thalamus, hypothalamus, epithalamus, subthalamus a v některých učebnicích dále diferencovaný metathalamus (jsou to dvě jádra, která se často řadí k thalamu).